Hrono dijeta - Dnevnik ishrane

Hrono dijeta

Znate li šta je hrono ishrana? To je vrsta ishrane u kojoj možete da jedete koliko hoćete, a opet mršaviteOvo su njena osnovna pravila!


U ovoj ishrani nema tačno određene količine hrane po obrocima koje treba i smete da unesete u organizam.  Jedina stvar koja je karakteristična je da se obroci spremaju po tačno utvrđenoj satnici i sa određenom kombinacijom namirnica.

Primer jelovnika

Ukoliko ste ljubitelj moderne kuhinje, imate malo znanja o namirnicama – veoma lako ćete usvojiti (možda i zavoleti) ovaj novi način ishrane. Osnovno pravilo koje treba da odmah upamtite je: ugljeni hidrati i proteini se, osim kada je doručak u pitanju, ne jedu u istom obroku! A evo i ostalih informacija šta treba da radite na Hrono dijeti:


Doručak: Jedite životinjske masti i integralne žitarice (integralni hleb, pirinač i sl.) Prema Delabosu, naše telo luči dovoljno enzima koji razgrađuju masti i proteine kada se probudimo, pa doručak može da bude bogat, masni obrok uz hleb, puter, jaja, šunku, kobasice i sireve. Obilan i bogat doručak omogućava da ste manje gladni tokom dana. Sve je dopušteno osim šećera i voća jer se suviše brzo razgrađuju.


Ručak: Jedite uglavnom proteine (životinjske ili druge), i neko povrće, najbolje lako pareno i/ili u obliku sveže salate. Dva puta nedeljno možete za ručak jesti i namirnice koje sadrže ugljene hidrate i to sa povrćem. Hrono dijeta striktno zabranjuje proteine i ugljene hidrate u istom obroku!


Užina: Jedite malu količinu biljnih masti: masline, orasi, kikiriki puter, med ili 30 grama tamne čokolade – nešto više od dve supene kašike. Ili neko voće sa niskim glikemičkim indeksom.


Večera: Ovo je najlakši obrok u toku dana koji uključuje ribu, posno meso i nešto zelenog povrća. Ili, ako ste i dalje siti od ostalih obroka, samo je preskočite! Izbegavajte ugljene hidrate uveče – sporo se vare i imaju tendenciju da se pretvaraju u masnoće.


Dakle, kada je hrono dijeta u pitanju – važi ona poslovica: doručkujte kao kralj, ručajte kao princ i večerajte kao siromah.


Dodatne napomene



  • Doručak je OBAVEZAN;

  • Za doručak nikada ne jedite voće;

  • Pijte dovoljno tečnosti;

  • Ne treba da gladujete ni u jednom delu dana;

  • Poželjno je da obroci budu u isto vreme svakoga dana i da razmak između obroka bude minimum 4 sata, kako bi se smirila pankreasna aktivnost;

  • Hleb, testenine i skrobna povrća (krompir) jedu se najkasnije do 15 časova;

  • Proteini iz biljnih izvora mogu da zamene proteine životinjskog porekla;

  • Hrono dijeta je striktna: Nema grickanja između obroka! Znači, apsolutno ništa! JAKO BITNO!

  • Slatko mleko se ne koristi već njegove prerađevine: kiselo mleko i sir;

  • Nikada ne idite na spavanje neposredno posle obroka – ostavite želucu bar dva sata pre spavanja da se „izbori“ sa hranom.


Vredi probati. Nekima je hrono dijeta promenila život, neki nisu videli nikakvu korist a neki su i nazadovali. Kao i kod drugih dijeta – probajte je i ako vam odgovara – nastavite sa sprovođenjem dok ne dođete do željene težine/zdravstvenog stanja. Ukoliko vam ne odgovara – bar ćete znati da hrono dijeta nije za vas.

Popularne dijete

  • Dijeta po glikemijskom indeksu

    Pravilna kombinacija namirnica takođe je od presudne važnosti. Unosom namirnica niskog glikemijskog indeksa zajedno sa onima visokog, smanjuje se ukupni glikemijski indeks pa nije potrebno izbegavati određene skupine namirnica.

  • Atkinsova dijeta

    Više proteina, manje ugljenih hidrata, tako da ćete stvarno moći da držite dijetu, a pri tome da se ne odričete hrane...

  • Dvonedeljna dijeta

    Dvonedeljna laka dijeta vam daje široke mogućnosti ishrane: jede se raznoliko – nema potrebe da se strogo kontroliše kalorijski unos ili ishrana veže za unos jedne određene namirnice. Možete jesti 4 puta dnevno, poštujući razumne količine hrane. Znate šta je razumna količina hrane? Ne?

  • Brza dijeta sa lubenicom i dinjom

    Većina dijeta koje se baziraju na voću i povrću, osim što garantuju brz gubitak kilograma, takodje hrane naš organizam neophodnim nutrijentima i na taj način štite naše zdravlje. A ono što dinju i lubenicu čini superiornim u odnosu na drugo voće, jeste činjenica da sadrže visok procenat vode. Osim što će vas brzo zasititi, jelovnik zasnovan na ovom voću će vam pomoći da obezbedite svom telu dovoljnu količinu tečnosti posebno u vrelim, letnjim danima.